Home Canadian News Full list of federal election winners in Toronto area

Full list of federal election winners in Toronto area

96

TORONTO

Beaches East York

  •  NATHANIEL ERSKINE-SMITH (Liberal)
  •  Alejandra Ruiz Vargas (NDP)
  •  Reuben DeBoer (Green Party)
  •  Lisa Robinson (former Conservative candidate)
  •  Radu Rautescu (PPC)

Davenport

  •  Julie Dzerowicz (Liberal)
  •  Jenny Kalimbet (Conservative)
  •  Alejandra Bravo (NDP)
  •  Adrian Currie (Green Party)
  •  Tara Dos Remedios (PPC)

Don Valley East

  •  MICHAEL COTEAU (Liberal)
  •  Penelope Williams (Conservative)
  •  Simon Topp (NDP)
  •  Peter De Marco (PPC)

Don Valley North

  •  HAN DONG (Liberal)
  •  Sabrina Zuniga (Conservative)
  •  Bruce Griffin (NDP)
  •  Natalie Telfer (Green Party)
  •  Jay Sobel (PPC)

Don Valley West

  •  ROB OLIPHANT (Liberal)
  •  Yvonne Robertson (Conservative)
  •  Syeda Riaz (NDP)
  •  Elvira Caputolan (Green Party)
  •  Michael Minas (PPC)

Eglinton-Lawrence

  •  MARCO MENDICINO (Liberal)
  •  Geoffrey Pollock (Conservative)
  •  Caleb Senneker (NDP)
  •  Eric Frydman (Green Party)
  •  Timothy Gleeson (PPC)

Etobicoke Centre

  •  YVAN BAKER (Liberal)
  •  Geoffrey Turner (Conservative)
  •  Ashley Da Silva (NDP)
  •  Maurice Cormier (PPC)

Etobicoke Lakeshore

  •  JAMES MALONEY (Liberal)
  •  Indira Bains (Conservative)
  •  Sasha Kane (NDP)
  •  Afam Elue (Green Party)
  •  Bill McLachlan (PPC)

Etobicoke North

  •  KIRSTY DUNCAN (Liberal)
  •  Priti Lamba (Conservative)
  •  Cecil Peter (NDP)
  •  Jim Boutsikakis (PPC)

Humber River-Black Creek

  •  JUDY SGRO (Liberal)
  •  Rinku Shah (Conservative)
  •  Matias de Dovitiis (NDP)
  •  Unblind Tibbin (Green Party)
  •  Raatib Anderson (PPC)

Parkdale-High Park

  •  ARIF VIRANI (Liberal)
  •  Nestor Sanajko (Conservative)
  •  Paul Taylor (NDP)
  •  Diem Marchand-Lafortune (Green Party)
  •  Wilfried Danzinger (PPC)

Scarborough-Agincourt

  •  JEAN YIP (Liberal)
  •  Mark Johnson (Conservative)
  •  Larisa Julius (NDP)
  •  Arjun Balasingham (Green Party)
  •  Eric Muraven (PPC)

Scarborough Centre

  •  SALMA ZAHID (Liberal)
  •  Malcolm Ponnayan (Conservative)
  •  Faiz Kamal (NDP)
  •  Petru Rozoveanu (PPC)

Scarborough-Guildwood

  •  JOHN MCKAY (Liberal)
  •  Carmen Wilson (Conservative)
  •  Michelle Spencer (NDP)
  •  James Bountrogiannis (PPC)

Scarborough North

  •  SHAUN CHEN (Liberal)
  •  Fazal Shah (Conservative)
  •  Christina Love (NDP)
  •  David Moore (PPC)

Scarborough Rouge Park

  •  GARY ANANDASANGAREE (Liberal)
  •  Zia Choudhary (Conservative)
  •  Kingsley Kwok (NDP)
  •  Asad Rehman (PPC)

Scarborough-Southwest

  •  BILL BLAIR (Liberal)
  •  Mohsin Bhuiyan (Conservative)
  •  Guled Arale (NDP)
  •  Amanda Cain (Green Party)
  •  Ramona Pache (PPC)

Spadina-Fort York

  •  Sukhi Jandu (Conservative)
  •  Norm Di Pasquale (NDP)
  •  Amanda Rosenstock (Green Party)
  •  KEVIN VUONG (former Liberal candidate)
  •  Ian Roden (PPC)

Toronto Centre

  •  MARCI IEN (Liberal)
  •  Annamie Paul (Green Party)
  •  Ryan Lester (Conservative)
  •  Brian Chang (NDP)
  •  Syed Jaffrey (PPC)

Toronto-Danforth

  •  JULIE DABRUSIN (Liberal)
  •  Michael Carey (Conservative)
  •  Clare Hacksel (NDP)
  •  Maryem Tollar (Green Party)
  •  Wayne Simmons (PPC)

Toronto-St. Paul’s

  •  CAROLYN BENNETT (Liberal)
  •  Stephanie Osadchuk (Conservative)
  •  Sidney Coles (former NDP candidate)
  •  Phil De Luna (Green Party)
  •  Peter Remedios (PPC)

University-Rosedale

  •  CHRYSTIA FREELAND (Liberal)
  •  Steven Taylor (Conservative)
  •  Nicole Robicheau (NDP)
  •  Tim Grant (Green Party)
  •  David Kent (PPC)

Willowdale

  •  ALI EHSASSI (Liberal)
  •  Daniel Lee (Conservative)
  •  Hal Berman (NDP)
  •  Anna Gorka (Green Party)
  •  Al Wahab (PPC)

York Centre

  •  YA’ARA SAKS (Liberal)
  •  Joel Etienne (Conservative)
  •  Kemal Syed Ahmed (NDP)
  •  Nixon Nguyen (PPC)

York South-Weston

  •  AHMED HUSSEN (Liberal)
  •  Sajanth Mohan (Conservative)
  •  Hawa Yahia Mire (NDP)
  •  Nicki Ward (Green Party)
  •  Sitara Chiu (PPC)

PEEL REGION

Brampton Centre

  •  SHAFQAT ALI (Liberal)
  •  Jagdeep Singh (Conservative)
  •  Jim McDowell (NDP)

Brampton East

  •  MANINDER SIDHU (Liberal)
  •  Naval Bajaj (Conservative)
  •  Gail Bannister-Clarke (NDP)
  •  Manjeet Singh (PPC)

Brampton North

  •  RUBY SAHOTA (Liberal)
  •  Medha Joshi (Conservative)
  •  Teresa Yeh (NDP)

Brampton South

  •  SONIA SIDHU (Liberal)
  •  Ramandeep Brar (Conservative)
  •  Tejinder Singh (NDP)
  •  Nicholas Craniotis (PPC)

Brampton West

  •  KAMAL KHERA (Liberal)
  •  Jermaine Chambers (Conservative)
  •  Gurprit Gill (NDP)
  •  Rahul Samuel (PPC)

Dufferin-Caledon

  •  KYLE SEEBACK (Conservative)
  •  Lisa Post (Liberal)
  •  Samantha Sanchez (NDP)
  •  Jenni Le Forestier (Green Party)
  •  Anthony Zambito (PPC)

Mississauga Centre

  •  OMAR ALGHABRA (Liberal)
  •  Kathy-Ying Zhao (Conservative)
  •  Teneshia Samuel (NDP)
  •  Craig Laferriere (Green Party)
  •  Elie Diab (PPC)

Mississauga East-Cooksville

  •  PETER FONSECA (Liberal)
  •  Grace Adamu (Conservative)
  •  Tom Takacs (NDP)
  •  Joseph Westover (PPC)

Mississauga-Erin Mills

  •  IQRA KHALID(Liberal)
  •  James Nguyen (Conservative)
  •  Kaukab Usman (NDP)
  •  Ewan DeSilva (Green Party)
  •  Michael Bayer (PPC)

Mississauga-Lakeshore

  •  SVEN SPENGEMANN (Liberal)
  •  Michael Ras (Conservative)
  •  Sarah Walji (NDP)
  •  Elizabeth Robertson (Green Party)
  •  Vahid Seyfaie (PPC)

Mississauga-Malton

  •  IQWINDER SINGH GAHEER (Liberal)
  •  Clyde Roach (Conservative)
  •  Waseem Ahmed (NDP)
  •  Mark Davidson (Green Party)

Mississauga-Streetsville

  •  RECHIE VALDEZ (Liberal)
  •  Jasveen Rattan (Conservative)
  •  Farina Hassan (NDP)
  •  Chris Hill (Green Party)
  •  Gurdeep Wolosz (PPC)

YORK REGION

Aurora-Oak Ridges-Richmond Hill

  •  Leona Alleslev (Conservative)
  •  LEAH TAYLOR ROY (Liberal)
  •  Janice Hagan (NDP)
  •  Anthony Siskos (PPC)

King-Vaughan

  •  Deb Schulte (Liberal)
  •  ANNA ROBERTS (Conservative)
  •  Sandra Lozano (NDP)
  •  Roberta Herod (Green Party)
  •  Gilmar Oprisan (PPC)

Markham-Unionville

  •  Bob Saroya (Conservative)
  •  PAUL CHIANG(Liberal)
  •  Aftab Qureshi (NDP)
  •  Elvin Kao (Green Party)

Markham-Stouffville

  •  HELENA JACZEK (Liberal)
  •  Ben Smith (Conservative)
  •  Muhammad Ahsin Sahi (NDP)
  •  Uzair Baig (Green Party)
  •  Rene de Vries (PPC)

Markham-Thornhill

  •  MARY NG (Liberal)
  •  Melissa Felian (Conservative)
  •  Paul Sahbaz (NDP)
  •  Mimi Lee (Green Party)
  •  Ilia Pashaev (PPC)

Newmarket-Aurora

  •  TONY VAN BYNEN (Liberal)
  •  Harold Kim (Conservative)
  •  Yvonne Kelly (NDP)
  •  Timothy Flemming (Green Party)
  •  Andre Gagnon (PPC)

Richmond Hill

  •  MAJID JOWHARI (Liberal)
  •  Costas Menegakis (Conservative)
  •  Adam DeVita (NDP)
  •  Igor Tvorogov (PPC)

Thornhill

  •  MELISSA LANTSMAN (Conservative)
  •  Gary Gladstone (Liberal)
  •  Raz Razvi (NDP)
  •  Daniella Mikanovsky (Green Party)
  •  Samuel Greenfield (PPC)

Vaughan-Woodbridge

  •  FRANCESCO SORBARA (Liberal)
  •  Angela Panacci (Conservative)
  •  Peter DeVita (NDP)
  •  Muhammad Hassan Khan (Green Party)
  •  Mario Greco (PPC)

York-Simcoe

  •  SCOT DAVIDSON (Conservative)
  •  Benjamin Jenkins (NDP)
  •  Daniella Johnson (Liberal)
  •  Michael Lotter (PPC)

DURHAM REGION

Ajax

  •  MARK HOLLAND (Liberal)
  •  Arshad Awan (Conservative)
  •  Monique Hughes (NDP)
  •  Leigh Paulseth (Green Party)

Durham

  •  ERIN O’TOOLE (Conservative)
  •  Jonathan Gianroce (Liberal)
  •  Chris Cameron (NDP)
  •  Patricia Conlin (PPC)

Oshawa

  •  COLIN CARRIE (Conservative)
  •  Afroza Hossain (Liberal)
  •  Shailene Panylo (NDP)
  •  Sonny Mir (Green Party)
  •  Darryl Mackie (PPC)

Pickering-Uxbridge

  •  JENNIFER O’CONNELL (Liberal)
  •  Jacob Mantle (Conservative)
  •  Eileen Higdon (NDP)
  •  Corneliu Chisu (PPC)

Whitby

  •  RYAN TURNBULL (Liberal)
  •  Maleeha Shahid (Conservative)
  •  Brian Dias (NDP)
  •  Johannes Kotilainen (Green Party)
  •  Thomas Androvic (PPC)

HALTON REGION

Burlington

  •  KARINA GOULD (Liberal)
  •  Emily Brown (Conservative)
  •  Nick Page (NDP)
  •  Christian Cullis (Green Party)
  •  Michael Bator (PPC)

Milton

  •  ADAM VAN KOEVERDEN(Liberal)
  •  Nadeem Akbar (Conservative)
  •  Muhammad Riaz Sahi (NDP)
  •  Chris Kowalchuk (Green Party)
  •  Shibli Haddad (PPC)

Oakville

  •  ANITA ANAND (Liberal)
  •  Kerry Colborne (Conservative)
  •  Jerome Adamo (NDP)
  •  Oriana Knox (Green Party)
  •  JD Meaney (PPC)

Oakville North-Burlington

  •  PAM DAMOFF (Liberal)
  •  Hanan Rizkalla (Conservative)
  •  Lenaee Dupuis (NDP)
  •  Bruno Sousa (Green Party)
  •  Gilbert Jubinville (PPC)

Wellington-Halton Hills

  •  MICHAEL CHONG (Conservative)
  •  Melanie Lang (Liberal)
  •  Noor Jahangir (NDP)
  •  Ran Zhu (Green Party)
  •  Sylvain Carle (PPC)